Медіацентр педагога
Особливості застосування медіазасобів
на уроках іноземних мов в початковій школі
Перед тим, як розпочати імплементувати медіазасоби, давайте спробуємо розібратись, якою мірою застосування цих засобів у навчані іноземних мов відрізняється від використання у процесі навчання інших предметів. Для початку, визначимо чинники, які обумовили визначення особливостей застосування медіазасобів на уроках іноземних мов. Пропонуємо скласти пазл, який продемонструє ситуацію із життя студента та допоможе визначити ці чинники. Успіху:)
Зважаючи на зазначені чинники, можна виокремити загально-педагогічні та методичні особливості застосування медіазасобів на уроках іноземної мови. Загально-педагогічні особливості імплікують на будь-який навчальний предмет та покладають основу для методичних особливостей. Перелік цих особливостей подано у таблиці нижче.
Загальнопедагогічні
-
вмотивування учнів до навчання;
-
урахування їхніх освітніх потреб;
-
створення сучасного освітнього середовища;
-
організація інноваційного освітнього процесу;
-
індивідуалізація, інтеграція, диференціація навчання;
-
активізація навчально-пізнавальної діяльності учнів;
-
урізноманітнення дидактичного інструментарію врахуванням різних каналів сприймання учнями інформації;
-
досягнення конкретно визначеної мети освітнього процесу, зокрема навчальної, розвивальної та виховної;
-
організація контролю та самоконтролю
Методичні
-
забезпечення організаційно- методичного супроводу процесу навчання іноземних мов з урахуванням сформульованої мети;
-
організація іншомовного середовища формування іншомовної комунікативної компетентості учнів;
-
інтеграція різних видів мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, письма, говоріння);
-
урізноманітнення способів організації індивідуальної та групової роботи учнів використанням різних видів засобів комунікації (газет, журналів, відео, аудіо тощо);
-
застосування різних медіапродуктів (цифрових ресурсів) для формування іншомовної комунікативної компетентності учнів
Акцентуємо увагу ще раз на тому, що перший блок містить інформацію про застосування медіазасобів в освітньому процесі стосовно навчальних предметів, які відносяться до різних освітніх галузей, визначених у базовому навчальному плані Державного стандарту початкової освіти (2018). Інформація блоку «Загальнопедагогічне застосування медіазасобів в освітньому процесі початкової школи» має наскрізний характер, натомість інформація блоку «Методичне застосування медіазасобів на уроках іноземних мов у початковій школі» вирізняється предметною спрямованістю і відповідністю вимогам обов’язкових результатів та змісту навчання іноземних мов у початковій школі, які визначено відповідною навчальною програмою з іноземних мов для загальноосвітніх та спеціалізованих навчальних закладів.
Для того щоб організувати ефективний процес навчання іноземних мов із застосуванням медіазасобів варто звернути звернути увагу на алгоритм добору медіазасобів, який складається з певних кроків. Здійснення кожного кроку потребує відповіді на запитання, які даються шляхом детального дослідження: аналізу, оцінювання, порівняння тощо. Погляд на медіазасіб з різних кутів забезпечує максимальне уникнення ризиків та труднощів його використання на уроках іноземної мови.